RC0402JR-0710KL
Category:
Description
  • Products specifications
  • Part No: RC0402JR-0710KL
  • Manufacturer: Murata Electronics
Category Resistors
Series RC Series (General Purpose Chip Resistors)
Package Tape & Reel (TR)
RoHS RoHS Compliant
Resistance 10 kΩ (10 Kilohms)
Tolerance ±5%
Power Rating 1/16W (0.063W)
Temperature Coefficient ±100ppm/°C